Home Aktualności Małopolska – region innowacji i nowych technologii

Małopolska – region innowacji i nowych technologii

Forum Innowacji

We współczesnym świecie środowisko biznesowe mierzy się z wieloma wyzwaniami związanymi z technologiczną transformacją, a innowacje stają się koniecznością. Poprawiają one nie tylko wyniki pojedynczych przedsiębiorstw, ale mają także ogromny wspływ na społeczności, regiony, kraje, a w wielu wypadkach także i na cały świat.

Małopolska jest zdecydowanie jednym z tych regionów, w którym innowacje odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju gospodarczym. Ponad dekadę temu została tutaj stworzona „Regionalna Strategia Innowacji”, która zakłada, że innowacyjne przedsiębiorstwa będą główną siłą napędową regionu. Nie można zaprzeczyć, że region ten wyróżnia się wieloma aspektami, które sprawiają, że prawdopodobieństwo realizacji tej strategii jest bardzo duże. Małopolska przede wszystkim posiada bogaty kapitał intelektualny wspierany przez jedne z najlepszych uczelni w kraju, a sami mieszkańcy tego regionu posiadają gen przedsiębiorczości.

To, co odróżnia Małopolskę od innych regionów w Polsce, to jasno zdefiniowane 7 inteligentnych specjalizacji regionu. To właśnie one determinują rozwój ekonomiczny regionu. 7 inteligentnych specjalizacji regionu to:

  1. Nauki o życiu (life sciences)
  2. Energia zrównoważona
  3. Technologie informacyjne i komunikacyjne
  4. Chemia
  5. Produkcja metali
  6. Elektrotechnika i przemysł maszynowy
  7. Przemysły kreatywne i czasu wolnego.

Potencjał Małopolski związany jest nie tylko z samymi innowacjami, ale także z inwestycjami, które były, są i będą poczynione w tym regionie. Warto zaznaczyć, że w 2017 r. Kraków, stolica Małopolski, uplasowała się na drugim miejscu w Europie i ósmym na świecie wśród najbardziej atrakcyjnych miast jeśli chodzi o inwestycje (Tholons Services Globalization City Index).

Innym osiągnięciem, którym może pochwalić się Małopolska, to otrzymanie tytułu Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) w 2016 r., który jest przyznawany przez Europejski Komitet Regionów (KR). Małopolska była pierwszym polskim województwem, które otrzymało to wyróżnienie.

Przy tej okazji warto wspomnieć o najważniejszych liczbach, które charakteryzują Małopolskę:

  • 830 000 m2 nowoczesnej przestrzeni biurowej w Krakowie
  • 370 000 przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych, które prowadzą swój biznes w Krakowie
  • 200 ofert inwestycyjnych w bazie Centrum Biznesowego w Małopolsce
  • 20,5 bilionów USD – wartość inwestycji zagranicznych w Małopolsce w latach 1989-2015
  • 8,8 bilionów EUR – wartość eksportowanych małopolskich produktów i usług w 2016 r.
  • 1,4 milionów osób aktywnych zawodowo w Małopolsce.

Inteligentne specjalizacje regionu determinują strategiczne kierunki rozwoju Małopolski i stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. Wyżej wymienione specjalizacje mają obecnie największy udział w kreowaniu PKB regionu i zapewnianą najwięcej miejsc pracy. Dzięki wsparciu województwa, przedsiębiorstwa działające w tych obszarach mogą liczyć na dodatkowe wsparcie nie tylko w zakresie finansowym, ale także w postaci wartościowych warsztatów, szkoleń i mentoringu.

Przykładami przedsiębiorstw, które działają w obrębie inteligentnych specjalizacji regionu są firmy, które biorą udział w projekcie Economic Acceleratora – Małopolska Startup Rocket. Celem projektu jest promocja i wsparcie przedsiębiorstw w zakresie internacjonalizacji swojej działalności. Firmy biorące udział w projekcie to: 313C, BFirst.Tech, Bisonte, CREATEC, diCELLa, DIETdrive, EcoTech System, edrone, Efento, FindAir, FlyTech UAV, Ideo Klocki, InMotion Labs, Intelliseq, JIVR, LGM, Pima Velobike, Planet Heroes, Prodromus, Project People, Secfense, SEEDiA, S-Labs, spectator.earth, STEC Robotics, Sulma &Sulma, Takes Care, Talent Alpha, Techmo, Wearfits.

Skip to content