Economic Accelerator

strzałka

Social innovation – startupy w służbie społeczeństwa

Jednym z głównych celów rozwoju technologicznego jest usprawnienie życia człowieka. Aplikacje i produkty ułatwiające codzienne życie, rozwiązania wspomagające zacieśnianie więzi społecznych, ochronę środowiska, opiekę zdrowotną, czy dostęp do nauki na odległość, pokazują, że innowacyjność może skutecznie służyć społeczeństwu.

06/08/2019 autor: economic

Tworzenie startupów weszło do życia społecznego już kilka lat temu i teraz jest normalną dziedziną życia, w której specjalizują się młode osoby. Według różnych badań – największe sukcesy w tej dziedzinie odnoszą absolwenci studiów ekonomicznych, prawniczy i socjologicznych. W przypadku tych ostatnich, być może, jest to także kwestia zrozumienia samej istoty startupu i jego genezy, który nie jest już tylko definicją wynalazku albo innowacji.

 

Co ciekawe wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska w klasyfikacji „produkcji” startupów zajmuje bardzo wysokie miejsce. – Zrobiłem kiedyś badanie 24 krajów wzrastających w Europie i Polska jest najlepiej radzącym sobie z tematyką startupów krajem wśród badanych. Startupy są tu postrzegane jako fenomen społeczny. I tak faktycznie jest – to znajdowanie odpowiedzi na pytania i rozwiązań dla problemów, które ostatecznie oznaczają zarabianie pieniędzy. Trzeba jednak zaznaczyć, że ważna jest kolejność, którą podałem. Pieniądze same w sobie nie są pierwszym celem dla tych ludzi, ale konsekwencją ich działań – mówił Armin Konjalic – założyciel Startup.ba z Bośni i Hercegowiny.

 

Nowe wynalazki oraz innowacje mają silne socjologiczne podłoże i w tym aspekcie są następstwem zmian pokoleniowych. – Młodzi ludzie od zawsze buntowali się przeciwko starszym. Może startupy są także swego rodzaju buntem, nie godzeniem się z porządkiem świata, który został wymyślony. Musimy się do tego przyzwyczaić, bo zawsze będzie ktoś, kto będzie chciał iść do przodu o krok dalej. To nie jest kwestia zamówienia na jakieś rozwiązanie, ale raczej młodzież nie zgadza się z kwestiami zastanymi w życiu. Chcą płynąć z prądem, co jest domeną społeczeństwa, które się rozwija – podkreślał dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego – Robert Geisler.

 

Nieszablonowe myślenie wspomagane dostępem do nowych technologii doprowadza do zaskakujących rozwiązań, które przyczyniają się rozwoju w różnych segmentach gospodarki i życia społecznego. – Sukces startupów polega na tym, że ich twórcy nie mają doświadczenia, ale potrafią je szybko zbierać i to na różnych płaszczyznach. Dodatkowo chce im się chcieć. Nie mają granic, nie znają pojęcia problemów z komunikacją czy czasem, bo jednej z nich może być w Polsce a drugi Japonii. Można powiedzieć więcej – nie muszą się znać osobiście, a pracują przy tym samym projekcie. To jest domena dzisiejszych czasów – zaznaczył Jacek Kwiatkowski – wiceprezes Fundacji Małopolska Izba Samorządowa.

 

Zdaniem ekspertów nowe startupy i ciągłe udoskonalanie życia jest sytuacją, której nie da się zatrzymać. Tak było od zarania dziejów i to się nie zmieni. Jedynie narzędzia są inne niż kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. – Przyszłość jest nieodgadniona. Kiedyś dużo pracy mieli ludzie zajmujący się końmi. Później wymyślono samochód i tamci stracili pracę, ale pojawiło się wiele miejsc w przemyśle motoryzacyjnym. Wkrótce będziemy mieli do czynienia na szeroką skalę z pojazdami autonomicznymi, więc będziemy świadkami kolejnej zmiany. Kiedyś ludzie po prostu dla rozrywki grali na komputerach. Teraz mówimy już o e-sporcie, który jest olbrzymią gałęzią przemysłu – przewiduje Armin Konjalic.

Pęd do przekraczania kolejnych granic nie zmienia się w społeczeństwie od wieków. Dzisiaj coraz trudniej wyobrazić sobie gdzie znajdują się kolejne punkty kontrolne na tej drodze. Startupy są jak pojazdy, które pozwalają przemierzać umowną trasę z dużo większą prędkością.

Skip to content