Home Aktualności Trendy technologiczne – perspektywa biznesowa

Trendy technologiczne – perspektywa biznesowa

Forum Innowacji

Ostatnia dekada to nieustające zmiany systemów informatycznych, modeli biznesowych i rynków, związane z wprowadzeniem technologii chmury, analityki oraz rozwiązań umożliwiających obsługę cyfrową. Technologie mają to do siebie, że szybko się zmieniają, są również bezlitosne dla tych, którzy za tymi zmianami nie podążają. Blockchain, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, Big Data to tylko część trendów i technologii, które w coraz większym stopniu są wykorzystywane w biznesie.

Panel dyskusyjny „Trendy technologiczne – perspektywa biznesowa” odbył się w ramach Forum Innowacji w Tarnowie.

– Tradycyjne rozwiązanie nie są dłużej w stanie rozwiązać pewnych problemów. W związku z tym należy szukać innych sposobów, np. metod opartych na „chmurze” – tymi słowami rozpoczął dyskusję Dejan Dramicanin – prezes firmy Bitgear z Serbii.

Serbski przedsiębiorca przedstawił głównie kierunki działania swojej firmy wskazując przy tym instrumenty, które wykorzystuje w swojej pracy. Duża część z nich opiera się o Internet of Things. Jego zdaniem projekty związane z Internetem Rzeczy prowadzą do szybkiego zwrotu inwestycji. Dramicanin porównał rozwój IoT w ostatnim czasie do eksplozji Internetu w 1996 r. Zaznaczył przy tym, że IoT stwarza niepomiernie więcej możliwości.

Maciej Balsewicz dostrzega duży potencjał dla ekspansji min. IoT w Europie Środkowo-Wschodniej wskazując na ponad milion informatyków w tej części Starego kontynentu. Jednocześnie stwierdza, że brak jest środków finansowych na rozwój przełomowych technologii:

– Mamy potencjał, nie mamy paliwa. Nie ma takich pieniędzy, które pozwoliłyby chociażby na implementację blockchaina.

Na odtwórczość rodzimej myśli technologicznej zwrócił uwagę kolejny uczestnik debaty – menadżer do spraw międzynarodowych Brainscan Sp. z.o.o Dariusz Wiśniewski:

– Polskie rozwiązania to najczęściej inspiracje z Zachodu. Zdecydowanie brakuje własnych, twórczych koncepcji.

Uzupełniając swoją wypowiedź Wiśniewski dodał, że brakuje w naszym kraju również dojrzałości biznesowej zwłaszcza na etapie sprzedaży.  Szansą dla polskiego rynku mogą okazać się globalne korporacje dysponujące pokaźnym kapitałem.

W kontekście szans Balsewicz wskazuje na wiele zachodnich firm przenoszących do Europy Środkowo-Wschodniej swoje centrale czy rekrutujących tu pracowników. Trudno jednak, jego zdaniem, na tej podstawie wyrokować, czy doprowadzi to do technologicznych przełomów. Balsewicz życzyłby sobie, by w Polsce powstało innowacyjne przedsiębiorstwo na kształt Amazona.

Dramicanin jednoznacznie stwierdził, że bez technologii nie dokonałaby się zmiana serbskiego modelu biznesowego. Zmiana percepcji biznesowej zaważyła na kierunkach rozwoju w wielu branżach. Dramicanin pozytwynie ocenia jedną z głównych strategii przyjętych w ostatnim czasie w Serbii, by intensywnie promować tamtejsze rozwiązania technologiczne.

W podobnym tonie o wpływie nowych technologii na biznes wypowiedział się Wiśniewski. Jako jeden z bardziej doniosłych przykładów oddziaływania nowych technologii wskazał na medycynę i biznes z nią związany.

Skip to content