Home Aktualności Forum Innowacji w Tarnowie – rewolucyjne technologie przyszłości

Forum Innowacji w Tarnowie – rewolucyjne technologie przyszłości

Forum Innowacji Małopolska Startup Rocket

Tegoroczne Forum Innowacji w Tarnowie obfitowało w najróżniejsze wydarzenia dla innowatorów. Konkursy Startup Award, Małopolska Startup Award, Robot Show, hackathon oraz liczne dyskusje o nowych technologiach sprawiły, że w trakcie dwóch dni konferencji, Tarnów stał się polską stolicą innowacji.

Forum Innowacji: 15-16 kwietnia 2019 r.

Tegoroczne Forum Innowacji w Tarnowie po raz pierwszy w historii obyło się właśnie pod tą nazwą. Odbywająca się przez ostatnie jedenaście lat konferencja – Forum Inwestycyjne w Tarnowie, przeszła gruntowne zmiany, czego symbolem jest nowa nazwa. Unowocześniony model konferencji wpłynął na rozwój programu – podczas wydarzenia wszystkie panele dyskusyjne koncentrowały się tylko i wyłączenie na innowacjach i nowych technologiach, m.in. uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, IoT, big data, blockchainie oraz innowacjach w poszczególnych sektorach gospodarki, m.in. medycynie, energetyce i zarządzaniu.

Konkurs Startup Award

W tym roku już po raz piąty podczas Forum w Tarnowie pobył się konkurs Startup Award, który jest skierowany do młodych, innowacyjnych przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z rozwojem własnego biznesu. W ramach konkursu pula nagród finansowych do wygrania obejmowała aż 100 000 zł (80 tys. zł – pierwsze miejsce, 20 tys. zł – trzecie i drugie miejsce). Oprócz tego w ramach konkursu firmy, które zajęły pierwsze osiem miejsc, zostały zaproszone do wzięcia udziału w Startup Session Elite – specjalnej ścieżce poświęconej innowacyjnym firmom w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Walka miedzy firmami w ramach konkursu była naprawdę zacięta. Do udziału w Startup Award zgłosiło się blisko 90 firm z różnych sektorów, m.in. medtech, fintech, IoT, big data & analytics, smart cities, czy social innovations.

Analitycy z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wstępnie ocenili nadesłane zgłoszenia do konkursu i przeprowadzili wstępną selekcję. Z kolei podczas konferencji w Tarnowie Komisja Ekspercka złożona z przedstawicieli innowacyjnych firm oraz środowiska startupowego oceniała każdą z prezentacji, przyznając punkty występującym firmom. Ostatnim etapem oceniania startupów, a właściwie zatwierdzenia ostatecznego wyniku po podliczeniu punktów, było zebranie Kapituły konkursu. Ostatecznie najlepszym startupem konkursu Startup Award okazała się firma STEC Robotics, która wygrała 80 tys. zł. Drugie miejsce i 10 tys. zł otrzymała firma Biotts, a trzecie miejsce i 10 tys. zł powędrowało do firmy Hyper Poland. Wyróżnienia i zaproszenie na Startup Session otrzymały następujące firmy: Planet Heroes, Quottis, Challenge Rocket, Futravel, DIETdrive i AioCare.

Konkurs Małopolska Startup Award

W tym roku po raz pierwszy został również przeprowadzony konkurs Małopolska Startup Award. Było to możliwe dzięki temu, że w ramach Economic Acceleratora – inicjatywy organizatora Forum Ekonomicznego przeznaczonej dla innowacyjnych firm, został rozpoczęty nowy projekt – Małopolska Startup Rocket. W ramach projektu 30 innowacyjnych firm z Małopolski miało możliwość uczestnictwa w Startup Session Elite podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w 2020 r. wyjedzie z organizatorami na największe targi innowacyjności na świecie w Tokio, Kuala Lumpur, Mediolanie, Hanowerze, Singapurze i Tel Awiwie. Najlepszymi firmami z Małopolski podczas konkursu w Tarnowie okazały się: diCELLa, WEARFITS, BFirst.Tech, Pima Velo Bike, LGM, SEEDiA, Edrone, Techmo and Efento.

Konkurs Robot Show

Podczas Forum Innowacji nie mogło również zabraknąć konkursu Robot Show, który został zorganizowany już po raz czwarty. Młodzi konstruktorzy robotów ze szkół średnich i gimnazjów z całej Polski walczyło o nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Główna nagroda został przyznana projektowi Scorpio. Dodatkowa nagroda Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie, czyli czek o wartości 1,5 tys. zł została przyznana autorowi robotu Speeder na Ratunek.

Hackathon <Zaprogramuj_Tarnów/>

Nowością podczas tegorocznego Forum Innowacji był hackathon <Zaprogramuj_Tarnów/>, w którym programiści z całej Polski mieli za zadanie stworzyć rozwiązanie z zakresu smart city dla miasta Tarnowa. Główną nagrodą było 12 tys. zł, które wygrali studenci Tarnowskiej PWSZ: Przemysław Biskup, Dawid Chwistek, Mateusz Kiełbasa i Maksymilian Hebda. Stworzona przez nich aplikacja to system inteligentnego parkowania, który pokazuje wolne miejsca parkingowe, wykorzystując obraz z miejskiego monitoringu oraz danych GPS.

Panele dyskusyjne o innowacjach i nowych technologiach

Jak wcześniej zostało już wspomniane, podczas tegorocznego Forum Innowacji, program konferencji obfitował w tematy związane z nowymi technologiami i innowacjami. Podczas wydarzenia odbyły się m.in. następujące panele dyskusyjne: „Startupy i korporacje – przykłady efektywnej współpracy”, „Smart City, elektromobilność, cleantech – żeby żyło się lepiej”, „Social innovation – startupy w służbie społeczeństwa”, „Blockchain – rewolucja na miarę Internetu”, „Polski ecosystem startupowy – szanse i zagrożenia”, „Innowacyjna gospodarka kluczem do sukcesu na globalnym rynku”, „Innowacje w medycynie – czy będziemy żyć wiecznie?”, „Nauka napędza innowacje – przedsiębiorczość na uczelniach”, „MarTech – gorące trendy w branży marketingowej”, „FinTech – przyszłość, która nadeszła”, „Nauka, technologia, biznes – jak uzyskać efekt synergii?”, „Świat w erze sztucznej inteligencji, robotyzacji i IoT”, „Trendy w energetycznych innowacjach”, „Trendy technologiczne – perspektywa biznesowa”. Relacje z wszystkich wspomnianych paneli dyskusyjnych można przeczytać na stronie internetowej Economic Acceleratora w zakładce Aktualności.

Osiem warsztatów dla innowacyjnych firm

Nowością podczas konferencji w Tarnowie były również liczne warsztaty dla założycieli innowacyjnych firm prowadzone przez doświadczonych przedsiębiorców. Uczestnicy konferencji mogli uczestniczyć m.in. w następujących wydarzeniach: „Blockchain, czyli sposób na zdecentralizowaną organizację i cyfrowy ekosystem”, „Design Thinking”, „Przewodnik po startupowym Berlinie”, „Ekspansja Zagraniczna”, „Jak w 5 krokach zrazić do siebie inwestora?”, „Cyber security – jak się zabezpieczyć i ubezpieczyć przed atakami i utratą danych w firmie”, „Sprzedaż rozwija nowe technologie!”, „Jak pozyskać zagranicznych inwestorów dla Twojego startupu”.

Najważniejsi Goście konferencji

Wśród Gości konferencji nie zabrakło najważniejszych przedstawicieli sektora biznesu, nauki i administracji, a także ekspertów ekosystemu startupowego z Polski i zagranicy. W Forum Innowacji uczestniczyli m.in.: Giorgi Agirbaia, CEO ProActive Group Georgia (Gruzja), Michał Alinski, Investor Relations WealthArc sp. z o.o. (Szwajcaria), Katharina Arnold-Rokita, CEO Kaliber Services (Niemcy), Małgorzata Bochenek, Dyrektor ds. Innowacji Ikea Retail (Polska), Paweł Bochniarz, Prezes Zarządu Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej (Polska), Michał Chojkowski, Prezes Zarządu Akcelerator Technologiczny Gliwice Sp. z o.o. (Polska), Tomasz Dorf, Dyrektor Sprzedaży MŚP, Microsoft (Polska), Sebas Escudero, Założyciel MarTech Forum (Hiszpania), Filip Gieleciński, CEO SG Marketing (Polska), Laszlo Jonas, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Design Terminal (Węgry), Urszula Lachowicz, Założyciel Polish Berlin Tech (Niemcy), Miloš Lokajíček, Investment Advisor Stowarzyszenie ds. Rzeczywistości Wirtualnej i Rozszerzonej (Czechy), Robert Łaniewski, Prezes Zarządu Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (Polska), Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (Polska), Rafał Roszak, Dyrektor Inwestycyjny YouNick Mint Sp. z o.o. (Polska), Marek Rusiecki, Prezes Zarządu Xevin Investments (Polska), Tomasz Szymczak, Prezes Zarządu Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości – Inkubator Starter (Polska).

Forum Innowacji 2020

Sukces poprzednich konferencji w Tarnowie oraz tegorocznego Forum Innowacji utwierdza organizatorów, którymi są Instytut Studiów Wschodnich (organizator m.in. Forum Ekonomicznego) oraz miasto Tarnów, aby dalej kontynuować tworzenie konferencji, dlatego już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji wydarzenia w 2019 r.

Skip to content