Home Aktualności Relacja z panelu pt. “Technologia, a pandemia” podczas targów MWC oraz 4YFN

Relacja z panelu pt. “Technologia, a pandemia” podczas targów MWC oraz 4YFN

Małopolska Startup Rocket

Relacja z panelu pt. “Technologia, a pandemia” podczas targów MWC oraz 4YFN

Podczas targów innowacyjnych MWC oraz 4YFN w Barcelonie, 30.06.2021 r. odbył się panel dyskusyjny pt. “Technologia, a pandemia”. Był to panel hybrydowy, podczas którego wystąpili:

Hans Neff, Dyrektor, CTO Group, ZTE Corporation

Carolina Aguilar, Dyrektorka i Założycielka, Inbrain Neuroelectronics

Vincent Bouchiat, Dyrektor i współzałożyciel, Grapheal

Dr Richard Benjamins, Główny Strateg ds. AI i Danych, Telefonica; Espółzałożyciel, OdiseIA

Oksana Pyzik, Globalny Dyrektor ds. Zaangażowania, Szkoła Farmacji UCL

Panel prowadził Pablo Iacopino, Dyrektor ds. Badań oraz treści komercyjnych, GSMA Intelligence.

Paneliści zagłębili się w kluczową rolę jaką 5G, sztuczna inteligencja, IoT (Internet rzeczy) oraz big data odegrało w czasie pandemii. Miało to szczególny wpływ na opiekę zdrowotną. Uczestnicy dyskutowali także o tym jak te rozwiązania technologiczne zostaną zintegrowane z życiem codziennym ludzkości w czasach postpandemicznych. Podczas rozmowy poruszono kwestię sektora produkcji, edukacji, transportu oraz wielu innych.

Większość rozmowy skupiła się na pandemii oraz wpływie technologii na przebieg pandemii. Rozmawiano o tym, co można było zrobić lepiej. Według Dr Benjaminsa, kluczowym aspektem jest przeniesienie technologii z działania pro bono do działania operacyjnego. Kluczowe jest udostępnienie technologii jak największej liczbie osób. Jako przykład podał technologiczne rozwiązanie big data zaproponowane przez naukowców na początku pandemii, które zostało wdrożone przez kraje dopiero po ok. dwóch miesiącach, podczas których dzięki temu rozwiązaniu można było uniknąć wielu zachorowań. Dlatego też w przyszłości, aby technologia jeszcze bardziej mogła pomóc w powstrzymaniu pandemii, potrzebne są szybsze działania rządów.

Po części ta opinia została podzielona przez Hansa Neffa, według którego należy skupić się na wparciu rządów w przejściu z trybu offline na online w celu ułatwienia wszelkich czynności w czasach pandemii.

Kolejne pytanie dotyczyło tego co będzie najważniejszym aspektem opieki zdrowotnej po pandemii. Według Oksany Pyzik, będzie to budowanie zaufania opinii publicznej do leków. Hans Neff dodał, że kluczową technologią po pandemii będzie szeroki dostęp do infrastruktury technologicznej oraz spersonalizowane porady dotyczące leków.

Paneliści byli zgodni w tym, że pandemia zdecydowanie przyspieszyła wprowadzenie rozwiązań technologicznych na rynki ogólnoświatowe. Nie dotyczy to tylko sektora zdrowotnego, lecz większości sektorów, ponieważ pandemia przyspieszyła digitalizację na każdym poziomie. Dodatkowo, szybsze zastosowanie technologii w przyszłości może pomóc w powstrzymaniu kolejnych pandemii. Dr Benjamins dodał, że demokratyzacja technologii dla każdego jest przyszłością.

Skip to content